Csecsemőkori csípőszűrés ultrahanggal
a csípőficam és a fejletlen csípő korai felismerésére
A fizikális és ultrahang vizsgálatot is tartalmazó csípővizsgálatra várjuk a babákat nem csak Debrecenből, hanem a régió minden településéről, Nyíregyházáról, Mátészalkáról, Fehérgyarmatról, Miskolcról, Karcagról, Sátoraljaújhelyről, Szolnokról!
Az új nemzetközi ajánlások szerint javasolt, hogy az ultrahangos csípőszűrés már a gyermek 6 hetes kora előtt megtörténjen!
A korán felismert csípőficamok az esetek legnagyobb részében időben elkezdett kezeléssel gyógyíthatók. Minél hamarabb kezdjük el a csípő kezelését, annál rövidebb ideig tart a kezelés, és annál hatékonyabb. Ezért fontos, hogy a csecsemőket már 6 hetes koruk előtt, lehetőleg ultrahangvizsgálat végzésében jártas gyermekortopédushoz vigyük.
Bár az ultrahanggal végzett csípőszűrés hivatalosan jelenleg nem része a szakmai protokollnak, azt mégis érdemes elvégezni, mivel ultrahang-vizsgálattal sokkal nagyobb biztonsággal igazolható a csípő rendellenes fejlődése. Vannak esetek, amikor még a gyermekortopédiában jártas szakorvos sem tudja fizikális vizsgálattal kimutatni a csípő fejletlenségét, azonban az ultrahanggal végzett vizsgálat egyértelműen igazolja azt. Régiónkban a csecsemők teljes körű ultrahangos csípőszűrését már évtizedek óta végezzük.
Magánrendeléseinken a csípőszűrésre érkező gyermekek csípőjének ultrahangvizsgálatát a rizikótényezőktől és a fizikális vizsgálat eredményétől függetlenül mindenkinél elvégezzük.
Kockázati tényezőnek az alábbiakat tekintjük: méhen belüli farfekvés, téraránytalanság; születés után redőaszimmetria a combokon, a csípők terpesztésének aszimmetriája; a női dominancia miatt egyesek a női nemet is ide sorolják. Kockázati tényezők fennállása esetén mindenképpen a lehető legkorábban érdemes a vizsgálatot elvégezni.
Hogyan történik a vizsgálat?
Csípőszűrés során fizikális vizsgálat és ultrahangvizsgálat is történik.
A gyermek deréktól lefelé való levetkőztetése után rendszerint az ultrahangvizsgálattal kezdünk, kihasználva a gyermek nyugodtságát, türelmét. A speciális fektető-ágyban a gyermek standard módszerrel könnyen, gyorsan vizsgálható. A vizsgálat során nem csak azt nézzük, hogy a csípő teljesen ficamos-e, hanem azt is, hogy a csípőízület csontos és a porcos része megfelelő fejlettségű-e.
Fizikális vizsgálattal ellenőrizzük az ízület stabilitását, valamint a csípő körüli izmok kötöttségét, szimmetriáját. A fizikális vizsgálat során a csípő mozgatása a gyermek számára semmilyen fájdalommal nem jár.
Egy vizsgálat, ami nem csak csípőszűrés
Természetesen, ha már eljöttek a rendelésünkre, azt is ellenőrizzük, hogy a gyermeknek nincs-e valamilyen kóros lábdeformitása, vagy beszűkült nyakmozgása.
Hogyan történik a csípőficam kezelése?
A kezelés a talált elváltozás súlyosságától függ.
Enyhébb esetekben rugibetét vagy terpeszpelenka használata elegendő lehet, mely a csípőket terpesztett helyzetben tartja. A csípők fejlődésének az a legideálisabb, ha a csípők minél többet kb. 90 fokos hajlított és egyenként kb. 60 fok terpesztett helyzetben vannak.
Súlyosabb esetekben Pavlik-szíjat, vagy Tübingeni-ortézist helyezünk fel, melyek viselése a babák számára szintén fájdalmatlan. A csípők fejlődését kb. 4-6 hetente végzett ultrahangvizsgálattal érdemes ellenőrizni.
Ha a csípőficamot túl későn vesszük észre, vagy a csípő nem rakható vissza a helyére, a rendellenességnek műtéti megoldása van.
Mi a kezeletlen csípőficam következménye?
Ha nem kezeljük a csípőficamot, a gyermek érintett végtagja rövidebb marad, sántítani fog, a csípő mozgástartománya beszűkül és az ízület hamar elkopik. Ez fiatal felnőtt korra csípőfájdalomhoz, járásnehezítettséghez vezethet, aminek a megoldása csípőprotézis beültetése lehet, azonban teljes ficam esetén a protézis beültetés is nehézségekbe ütközhet.